VIDEO: brzdenie s ABS vs. bez neho. Výsledok prekvapí!

By | 5. január 2019

Moderné automobily sú nabité elektronikou od prvej do poslednej skrutky. Mnoho nových technológií o ktorých sme mohli počuť len zo sci-fi filmov sa dnes nachádza v tých najrdahších automobilov. No niektoré technológie, ktoré sa ako sci-fi zdali pred rokmi sú dnes štandardnou, občas dokonca aj povinnou výbavou. Napríklad aj ABS. Nie je však všemocné, ako si mnoho ľudí myslí. Možno vás prekvapí, že aj bezABS sa dá brzdiť účinnejšie ako bez neho. 

Ani ABS nie je dokonalé 

Mnoho vodičov dokonca ani presne nevie, ako ABS funguje. Niektorí sa domnievajú, že vďaka nemu rýchlejšie zabrzdia. Nie je tomu tak. Pri aktivácií ABS sa kolesá striedavo zastavujú a občas točia, aby bola zabezpečená trakcia. Auto je tak aj pri plnom brzdení ovládateľné a vie reagovať na zmeny smeru. Takmer všetci vodiči pri brzdení v aute bez ABS spanikária a so zablokovanými kolesami sa rútia do nehody. A pritom by stačilo jediné, povoliť brzdu.

Asi vás to prekvapí, ale efektívnejšie ako s ABS sa dá brzdiť aj bez neho. Ukazuje nám to aj bývalý americký rallye pretekár, ktorý má svoju školu pre vodičov. Na zasneženej ceste najskôr brzdil naplno s ABS. Potom bez neho a svojou skúsenou nohou dávkoval brzdný účinok tak, aby využil brzdný potenciál čo možno najviac. Bez použitia ABS zastavil dokonca o 1,5 dĺžky auta skôr. Potom to ukázal pri bežnejšom a ešte nebezpečnejšom prípade, nájazde do zákruty. Pri plných brzdách s ABS sa dostal hlboko do zákruty, pri brzdení bez ABS bezpečne zastavil ešte pred zákrutou. Neuveriteľné, ale je to jasný dôkaz toho, že skúsený vodič je oveľa lepší ako akékoľvek výdobytky techniky.

Zdroj: carbuzz.com

Zdroj foto: carbuzz.com

Category: Nezaradené