Samoriadiace autá majú rasistický problém: Ohrozujú ľudí tmavej pokožky!

By | 10. marec 2019

Súčasná doba ponúka množstvo doplnkových systémov, ktoré zjednodušujú a zdokonaľujú bezpečnostné vlastnosti automobilov.  Aj špičkoví asistenti riadenia a samoriadiace technológie, však majú svoje "muchy" a nezaobídu sa bez nedostatkov.

Samoriadiace autá majú rasistický problém: Ohrozujú ľudí tmavej pokožky!

Samoriadiaci systém nerozoznáva chodcov

Portál Futurism priniesol nové informácie. Samoriadiaci systém mal v testoch problém zaznamenávať pohyb chodcov tmavšej pleti. Nové zistenia hovoria o problémoch v rozpoznávaní ľudí v premávke, čo môže viesť ku kolíziám a ohrozeniu všetkých účastníkov premávky. Sú muži a ženy tmavšej pokožky znevýhodnení v detekcii chodcov pred bielymi chodcami?

Zaujímavé výsledky testov

Môžu mať tieto technológie skutočne problém s rasovou otázkou v prípade bezpečnosti? Ako je to možné? Pozri si výsledky testovania. Podľa vedcov Vox a snahy výskumníkov o odhalenie pochybenia autodiagnostiky samoriadiacich vozidiel, tieto systémy nerozoznávajú rovnako dobre ľudí s rôznymi farbami kože.

Samoriadiace autá majú rasistický problém: Ohrozujú ľudí tmavej pokožky!

Zhoršená identifikácia chodcov s tmavou pleťou

Zistenia hovoria o špecifickom probléme pri vývoji automatizovaných systémov. Zhoršená identifikácia chodcov s tmavou pleťou upozornila na závažný problém. Zistené algoritmické predsudky sú znepokojujúce, pretože ohrozujú bezpečnosť a na cestách môžu spôsobiť smrteľné nehody.

Priebeh testovania

Výskumníci analyzovali množstvo záberov, ktoré zaznamenávali chodcov a rozdelili ich do skupín so svetlou a tmavou pokožkou použitím stupnice Fitzpatrick, systému na oddelenie tónov ľudskej pokožky od svetlej po tmavú.

Záver

Výskumníci zistili, že skupina s tmavou pleťou bola detekovaná presne o 5 percentuálnych bodov horšie ako skupina so svetlou pokožkou. Vedci zistili, že rozdiely sú ešte významnejšie pri meraniach cez deň a v situáciách čiastočne a dočasne zablokovaného výhľadu na chodcov.

Úloha - Ako zlepšiť problémy detekcie chodcov?

Štúdia sa nazýva "prediktívna nerovnosť v detekcii objektov" a zatiaľ sa nepodarilo preskúmať, či je možné dané pochybenia odstrániť zmenou nastavení konfiguračných systémov detekcie chodcov.

Muži a ženy tmavšej pokožky sú znevýhodnení pred bielymi chodcami. Autonómne vozidlá majú problém.

Autonómne vozidlá

Rovnako vedci skúmajú, či uľahčeniu detekcie pomôže simulovaná zmena pozadia na svetlú v prípade chodcov s tmavou pokožkou a naopak. Tieto skúšky môžu prispieť k odstráneniu problémov s rozoznávaním chodcov tmavšej pokožky.

Nebezpečné samoriadiace vozidlá

Nová štúdia jasne poukazuje na potenciálne riziko autonómnych vozidiel. Ako sa k výsledkom testov postavia tvorcovia autonómnych systémov? Ako by sa dal problém zhoršenej detekcie chodcov s tmavou farbou pokožky vyriešiť? Podeľ sa o svoje postrehy v komentároch.

Zdroj: futurism.comindependent.co.uk, vox.com

Category: Nezaradené