Nový Focus ST je tu! Má motor z Mustangu!

By | 7. marec 2019

Ak chcete kupovať nové auto, možno ste sa niekedy pozerali aj po Forde Focus. Je jedno, v akej cenovej kategórií. Focusy sa tešia extrémnej popularite aj na trhu jazdených áut. Vzhľadom na dobrú povesť a výnimočné jazdné vlastnosti Fordu Focus je okolo príchodu novej generácie, alebo netradičnej verzie veľký rozruch. Teraz Ford dáva novému Focusu síce nie najvýkonnejšiu úpravu RS, ale aj tak mimoriadne vydarenú ST! 

Focus ST, do voza i do koča.

Pre mnohých je Focus RS príliš rýchly, príliš športový, príliš drahý. No a bežný Focus je zas len ďalší Focus z tisíca. Človek chce auto, s ktorým sa odvezie domov, dovezie deti zo školy, cez víkend nákup. A na víkend vyrazí na krásnu kľukatú cestu s peknou porciou výkonu pod zadkom! Často krát však platí, že auto vie buď len jedno, alebo druhé. Univerzál takmer neexistuje. Možno len dodnes!

Ford Focus ST túto dilemu vyrieši. Auto so športovými génmi, no nezanedbateľným praktickým prínosom. Najprv ku karosérií, nájdete ju vo vyhotovení ako klasická 5 dverová verzia, ale aj ako Combi, čo tiež ocenia mnohí. Jemné zmeny sú zrejmé už na prvý pohľad. Logo ST na prednej maske, jemne agresívnejšíe prelisy a športovejšie disky kolies dávajú tušiť, že nejde o obyčajnú sériovku. Športový odkaz je zrejmý aj vnútri, kde dominujú hlavne športové sedačky Recaro a športový volant. Pri športovom aute je samozrejmosťou aj prítomnosť športového režimu, v úprave Performance dokonca aj režim Track! Ďalšími športovými úpravami je o 15% zlepčená odozva na riadenie, vďaka športovým pružinám je podvozok a tým aj celé ťažisko o 1 cm nižšie. Tuhosť predných tlmičov je zvýšená o 20%, zadných o 13% čo oceníte pri ostrejších prejazdoch zákrut. Samosvorný diferenciál, športové brzdy a ďalšie detaily už len podčiarkujú celkový charakter Focusu ST.

Poďme k tomu najzaujímavejšiemu, k motoru. Pod kapotou nájdete taký istý motor, ako nájdete v žijúcej legende, Mustangu. Nejde však o veľkoobjemový agregát, ale moderný 2,3 litrový 4 valcový motor EcoBoost. Je ladený na 280 koní, vďaka čomu dosiahne 100 km/h len za 6 sekúnd. Nezabudlo sa ani na priaznivcov nafty, Dieslový 2 litrový motor má výkon nižší, “len” 190 koní. Stále je to však najvýkonnejší diesel Fordu všetkých čias. Krásne univerzálne auto, ktoré poteší ešte čímsi. Cenou. Oficiálne stanovená nie je, ale predpokladá sa, že v základe bude pod hranicou 20 000 €!

Zdroj: autoexpress.co.uk

Zdroj foto: autoexpress.co.uk

Category: Nezaradené