Bielorusi budú mať prvé osobné auto! Elektromobil za necelých 9 000 €?

By | 5. december 2018

Bielorusko určite nie je automobilovou veľmocou. Teda rozhodne nie čo sa týka osobných automobilov. Dodnes v krajine nevyrobili ani jedno vlastné osobné vozidlo. Na druhej strane sa Bielorusko preslávilo obrovskými nákladnými dumpermi, ktoré sú najväčšími vozidlami na svete. Teraz sa Bielorusko snaťí presadiť aj na trhu osobných automobilov a to hneď vo veľkom štýle. 

Rovno elektromobil

Bieloruské konzorcium BeITA sa zhostilo spolu s vládou ambiciózneho projektu tvorby osobného elektromobilu. Vzhľadom ku spolupráci s čínskou automobilkou Geely pôjde v podstate len o upravený čínsky model. Bieloruskí inžinieru do elektromobilu postupne nainštalovali elektrický systém, dynamické parametre však ešte nemali čas otestovať. Predsa len, Bielorusi sa pri konštrukcií osobného auta len učia, kvalitatívne sa nedajú od nich čakať zázraky. Na druhej strane má novinka veľký potenciál prekvapiť.

Auto zatiaľ nemá meno, jeho prvá generácia mala mať výkon 80 koní. Pôvodne bola rýchlosť obmedzená na 110 km/h, dojazd činil 100 km, čo bolo vcelku málo. Druhá generácia, ktorá má parametre budúcej produkčnej je na tom o poznaie lepšie. Maximálka 150 km/h nie je žiaden extrém, no dojazd 300 km je už naozaj potešujúca hodnota. Nuž a najväčším prekvapením je plánovaná cena. Tá je v prepočte necelých 8 700 €. Iste, kvalitatívne to možno nebude top, ano výbavou. No 300 km dojazd je určite pre mnohých viac než dostatočný. Navyše za cenu tých najlacnejších bežných áut dostanete elektromobil. Bielorusi plánujú ešte výkonnejšiu verziu s vyšším dojazdom, tam ale cena poskočí na vyše 17 300 €, čo je dosť veľký skok. Okrem iného poteší aj doba nabíjania. Na rýchlonabíjačke 4 hodiny, na bežnej domácej zásuvke 6 hodín. Viac toho nevieme, ak sa všetko podarí, určite pôjde o zaujímavý model. Otázkou je, či sa dostane do predaja aj inde, ako len v Bielorusku.

Zdroj: autoforum.cz

Zdroj foto: autoforum.cz

Category: Nezaradené